کتاب صوتی تاراس بولبا

کتاب صوتی تاراس بولبا

فایل نمونه:

معرفی کتاب صوتی تاراس بولبا

کتاب صوتی تاراس بولبا رمانی تاریخی – رمانتیک به قلم نیکلای گوگول است و قصه‌ی قزاقی جنگجو به همراه دو پسرش را تعریف می‌کند که به خاطر سنت‌های جنگجویانه‌شان و بی‌عدالتی‌هایی که فکر می‌کردند در حقشان شده است، به نبرد با نیروهای لهستانی می‌روند.
درباره کتاب صوتی تاراس بولبا

در میانه قرن شانزدهم و اوایل هفدهم، قزاقی شجاع و قدرتمند به نام تاراس بولبا (Taras Bulba) از تبار کازاک‌های زاپوروژی تصمیم می‌گیرد تا به همراه پسران خود به نام‌های آندری و اوستاپ، به جنگ لهستان برود. کازاک‌ها نیز یکی از اقوام سفیدپوست با تبار اسلاو بودند که محل زندگی‌شان اوکراین کنونی و جنوب غرب روسیه بوده است. البته ماجرای این کتاب در جایی رنگ و بویی متفاوت می‌گیرد که ماجرایی عاشقانه و رمانتیک به میان می‌آید. این دل‌باختگی زنجیره‌ای از اتفاقات پیش‌بینی‌ناپذیر را رقم می‌زند و مواجهه‌ای جالب میان قزاق بولبا و دو پسرش رخ می‌دهد.

در این داستان حماسی با قهرمانانی وطن‌دوست آشنا خواهید شد که با وجود شخصیت‌های متفاوتی که گوگول برای آن‌ها ترسیم کرده، هرکدام بار حماسی و عاطفی داستان را به دوش می‌کشند. از سوی دیگر سرنوشت قهرمان اصلی این کتاب مبتنی بر شخصیتی تاریخی‌ست؛ اما سایرشخصیت‌ها همانند دیگر داستان‌های گوگول، ویژگی‌های اغراق‌آمیز و گروتسک ندارند.

نکته قابل توجه آن است که گوگول در دهه بیستم زندگی خود، علاقه زیادی به تاریخ اوکراین پیدا کرد و امیدوار بود که بتواند موقعیتی را برای تدریس در دانشگاه کی‌یف به دست آورد. ولی او نتواست این جایگاه را به دست آورد و به همین خاطر تصمیم گرفت تحقیقات و مطالعاتی در این مورد انجام دهد که سرانجام نتیجه آن نگارش رمان تاراس بولبا در سال ۱۸۳۵ شد.
فیلمنامه‌ی اقتباسی از کتاب صوتی تاراس بولبا

در سال ۱۹۶۲ فیلمی به کارگردانی جان لی تامپسون با اقتباس از این کتاب ساخته شد. تونی کرتیس و یول براینر در این فیلم به ایفای نقش پرداختند. همچنین ولادیمیر بورتکا کارگردان روسی، در سال ۲۰۰۹ نیز فیلم دیگری براساس این کتاب ساخت.
نکوداشت‌های کتاب صوتی تاراس بولبا

  • یکی از ده کتاب برتر تاریخ. (ارنست همینگوی)
  • سرنخ تمام رئالیسم روسی را شاید بتوان در بررسی منتقدانه‌ی آثار گوگول یافت. (John Cournos)
  • گوگول با داستان تاراس بولبا حماسه‌ای آفرید هم‌طراز همه‌ی آثار حماسی ملت‌های دنیا. (بلینسکی، منتقد مشهور روس)
    کتاب صوتی تاراس بولبا برای چه کسانی مناسب است؟

علاقه‌مندان به رمان‌های کلاسیک روسی از شنیدن کتاب صوتی تاراس بولبا لذت خواهند برد.
نیکلای گوگول را بیشتر بشناسیم

نیکلای گوگول را پدر داستان کوتاه جهان می‌دانند. نمایشنامه‌نویس و داستان‌نویسی روسی که در عمر نه چندان بلند خود، آثار برجسته و ماندگاری را از خود برجای گذاشت و یکی از بنیان‌گذاران سبک رئالیسم انتقادی بود.

گوگول (Nikolai Gogol) از اولین کسانی بود که از تکنیک گروتسک در داستان‌هایی نظیر «دماغ» و «شنل» استفاده کرد. به گفته ویکتور شکلوفسکی، نویسنده و منتقد روس، سبک عجیب نگارش گوگول شبیه تکنیک آشنایی‌زدایی است.

همچنین این نویسنده روس در طول چهل‌وسه سال زندگی خود، داستان‌هایی با مضامین سیاسی – اجتماعی نوشت که به فساد سیاسی در امپراطوری روسیه اشاره می‌کرد. درواقع قلم طنازانه، تیزبین و بی‌تکرار او موجب شد تا بزرگانی همچون الکساندر پوشکین به تحسین او بپردازند.

گفتنی‌ست، بسیاری از نویسندگان و منتقدان به تأثیر عظیم گوگول بر ادبیات روسیه و جهان پی برده‌اند. شخصیت‌های مهمی همچون میخائیل بولگاکف، فئودور داستایوفسکی، ریونوسوکه آکوتاگاوا، فلانری اوکانر، فرانتس کافکا و … از جمله کسانی هستند که نوشته‌‌هایشان تحت‌تاثیر گوگول قرار گرفت.
در بخشی از کتاب صوتی تاراس بولبا می‌شنویم

همه‌ى قزاق‌ها سرتاپا به لرزه درآمدند، ابتدا سکوت پیش از توفانى مهیب در سراسر کرانه‌ى رود حکمفرما شد، سپس ناگهان صداها بلند شدند و سرتاسر کرانه به سخن آمد.

چگونه یهودى‌ها به خودشان جرأت داده‌اند درهاى کلیساهاى مسیحى‌مان را ببندند؟ کشیش‌هاى لهستانى مسیحیان ارتودوکس را به‌جاى اسب به کالسکه‌هاشان ببندند؟ چرا ما باید اجازه بدهیم در سرزمین روسیه این بى‌دین‌هاى لعنتى چنین بلاهایى سر هم‌کیشان‌مان بیاورند؟ با سرهنگ‌ها و آتامان چنین رفتارى بکنند؟ این چیزى است که ما اجازه نمى‌دهیم، نه، هرگز!

فریادهاى اعتراض از هر سو بلند بودند. جمعیت به غرش درآمد و از قدرتش آگاه شد. این دیگر جنب‌وجوش مردمانى ضعیف نبود: مى‌شد دید پاى آدم‌هایى سرسخت و صبور در میان است که به‌کندى گُر مى‌گرفتند، اما به‌محض این‌که جوش مى‌آوردند، شعله‌اى را که در آن‌ها زبانه مى‌کشید مدت‌هاى طولانى در خودشان زنده نگه مى‌داشتند.

از میان جمعیت یک نفر فریاد زد: «هرچه جهود و جهودبازى است باید به دار زد تا یاد بگیرند دیگر از رداى کشیش‌ها براى زنان‌شان دامن ندوزند! تا به آن‌ها بفهمانیم روى کیک عید پاک نشانه‌گذاشتن یعنى چى! این کافرهاى لعنتى را باید توى رود دنى‌یپر غرق کرد!»

این حرف‌ها مانند جرقه‌اى بود که به انبار باروت خورده باشد، افراد مصمم به کشتار یهودیان به‌سوى حومه‌ها دویدند.

مشخصات کتاب صوتی


نویسنده: نیکلای گوگول
مترجم: پرویز شهدی
گوینده: تایماز رضوانی
ناشر: انتشارات مجید

مجری طرح: موسسه فرهنگی کتابیاران
سال انتشار ۱۴۰۱
فرمت کتاب MP3
مدت ۷ ساعت و ۴۳ دقیقه

خرید و دانلود قانونی از:

کتابراه

طاقچه

فیدیبو