اگر ناشر یا مؤلف هستید برای ثبت سفارش تولید کتاب صوتی خود فرم زیر را تکمیل نمایید.

اگر تمایل به همکاری به عنوان گوینده کتاب صوتی دارید روی دکمه پایین صفحه کلیک کنید.

در حال بارگیری

یکی از راهکارهای جذاب و به‌روز عرضه کتاب‌های مفید به مخاطبان، قالب کتاب صوتی (Audio Book) است. کتاب‌های صوتی امروزه جای خود را در دنیا باز کرده و در ایران هم چند سالی است که مورد توجه اهالی کتاب قرار گرفته است.

تولید کتاب صوتی باکیفیت فرایندی تخصصی، زمان‌بر و پرهزینه است. از این رو متأسفانه اغلب کتاب‌های صوتی که در ایران تولید می‌شود با کیفیت متوسط یا پایین و توسط گویندگان معمولی بدون نظارت افراد متخصص و پر از اشکالات محتوایی و خوانش اشتباه کتاب از نظر لحن جملات و تلفظ اصطلاحات تخصصی است. این نکته به خصوص در کتاب‌های تخصصی بیشتر ملاحظه می‌شود.

تولید آثار به صورت غیر حرفه‌ای می‌تواند در دراز مدت مخاطبان این آثار را دلسرد کند یا سطح سلیقه آنان را تنزل دهد؛ لذا فراهم آمدن امکان تولید این آثار به صورت حرفه‌ای و با رعایت استانداردهای لازم امری ضروری و برای استمرار جذب مخاطبان اجتناب ناپذیر است.

پرهزینه بودن تولید و ساخت کتاب صوتی با افزایش چندبرابری قیمت کاغذ و اقبال بیشتر علاقه مندان به نسخه صوتی کتاب به جای نسخه چاپی و نسخه الکترونیکی، توجیه اقتصادی بیشتری پیدا کرده است.

«مؤسسه کتاب‌یاران» افتخار دارد با بهره‌گیری از گویندگان و دوبلورهای حرفه‌ای و سرشناس و نظارت افراد متخصص و مسلط به محتوای کتاب‌ها با بهترین کیفیت ممکن (از نظر هنری، فنی و محتوایی) کتاب صوتی تولید نماید.

کتاب‌یاران با بهره‌گیری از افراد متخصص در زمینه‌های مختلف هیچ محدودیتی از نظر موضوعات کتاب‌ها ندارد و در همه موضوعات اعم از مذهبی، فلسفی، روان‌شناسی، شعر و ادبیات، ادبیات کلاسیک، رمان و داستان، نمایشنامه، و حتی متون عربی و حدیثی آمادگی تولید کتاب صوتی باکیفیت دارد.

تولید کتاب صوتی می‌تواند با کیفیت‌های خیلی متفاوت انجام شود. مهم‌ترین عامل تعیین کننده هزینه ساخت کتاب صوتی، کیفیت و سطح گوینده کتاب صوتی است. در درجه بعدی کیفیت استودیوی ضبط کتاب صوتی ، صداگذاری و انتخاب موسیقی، سطح علمی ناظر محتوایی تهیه کتاب صوتی ، تعداد بازشنوایی‌ها و اصلاحات بعدی در کیفیت کتاب صوتی مؤثر است.

با توجه به هر کدام از پارامترهای فوق سطح و کیفیت تولید کتاب صوتی و به تبع آن هزینه تمام شده متفاوت خواهد بود. «مؤسسه فرهنگی کتاب‌یاران» به دلایل زیر سیاست خود را تنها تولید کتاب‌های صوتی با کیفیت و سطح بالا قرار داده است:

  • احترام به ذائقه مخاطبان کتاب‌های صوتی
  • ماندگاری تولید آثار فاخر برای همیشه و قابل استفاده بودن آنها تا ده‌ها سال دیگر
  • برگشت‌پذیری هزینه‌های ساخت کتاب صوتی در بلند مدت با توجه به افزایش روزافزون اقبال مخاطبان
  • ضرورت انتقال درست مفهوم و محتوای کتاب به شنونده و پرهیز از غلط‌های فاحش در خوانش کتاب
  • تجربیات قبلی مدیران و اعضای مؤسسه مبنی بر اینکه کار کردن با گویندگان متوسط و غیرحرفه‌ای حتی گویندگان درجه دو رادیو به مراتب از گویندگان حرفه‌ای و باتجربه پرزحمت‌تر و مستلزم اتلاف هزینه و دوباره کاری است.
  • تأثیرگذاری مستقیم کیفیت صدای گوینده و کیفیت ضبط استودیو و صداگذاری در جذابیت کتاب صوتی و جذب مخاطب به شنیدن آن

لذا خوانش کتاب‌های صوتی توسط صداپیشگان (دوبلورهای) حرفه‌ای یا گویندگان مطرح و درجه یک رادیو ایران، رادیو جوان، رادیو تهران و رادیو فرهنگ در استودیوی حرفه‌ای و با حضور ناظر محتوایی مسلط به متن کتاب انجام می‌شود. برای جذابیت بیشتر کتاب‌های صوتی پیشنهاد می‌شود بخشی از متن کتاب (حدود ده درصد از حجم کتاب) توسط هنرمندان و بازیگران مشهور سینما و تلویزیون قرائت گردد.

نحوه همکاری با ناشران و مؤسسات فرهنگی و مذهبی برای تولید کتاب صوتی به دو صورت امکان‌پذیر است:

سرمایه‌گذاری مشترک برای تولید کتاب صوتی

در این روش هزینه‌های تولید کتاب صوتی توسط «کتاب‌یاران» و ناشر به صورت مشترک تأمین و بعد از فروش کتاب صوتی سود و زیان به همان نسبت بین دو طرف تقسیم می‌شود. با توجه به محدودیت‌های مالی مؤسسه کتاب‌یاران این روش فقط در مورد کتاب‌هایی که نسخه چاپی آنها با اقبال زیاد مخاطب مواجه شده و برگشت پذیری سرمایه قابل اطمینان باشد امکان پذیر است.

تولید کتاب صوتی با سرمایه‌گذاری صددرصدی ناشر

مزیت این روش نسبت به روش قبل در این است که خود ناشر، مالک صد درصد منافع حاصل از کتاب صوتی است و کتاب‌یاران فقط نقش مجری تولید کتاب صوتی را دارد. درست است که هزینه تولید کتاب صوتی باکیفیت بالاست ولی اولا در مقایسه با هزینه‌ای که ناشر برای نسخه چاپی کتاب می‌کند هزینه چندانی نیست و ثانیا این هزینه فقط یک بار انجام می‌شود و بعد از تولید فقط کافی است ناشر کتاب صوتی را در اپلیکیشن‌های عرضه کتاب صوتی مانند «نوار»، «طاقچه» و... منتشر کند و بدون هیچ هزینه جدیدی از منافع فروش کتاب صوتی بهره ببرد.

قطعاتی از کتاب‌های صوتی تولید شده توسط مجموعه‌های همکار کتاب‌یاران:

اگر ناشر یا مؤلف هستید برای ثبت سفارش تولید کتاب صوتی خود فرم زیر را تکمیل نمایید.

اگر تمایل به همکاری به عنوان گوینده کتاب صوتی دارید روی دکمه پایین صفحه کلیک کنید.

در حال بارگیری

همه حقوق این سایت برای مؤسسه فرهنگی «کتاب‌یاران فناور» محفوظ است.